Щоб вибрати якісні сонячні панелі, які працюватимуть багато років, вам буде недостатньо лише технічних характеристик панелей. Це завдання потрібно розглядати комплексно, особливо в українських реаліях.
На жаль, дуже багато продавців/інсталяторів зацікавлені продати саме ті сонячні панелі, на яких вони матимуть найбільший прибуток. І вони дійсно можуть знайти у технічних характеристиках свого обладнання якісь переваги (технологія PERC, 5BB, Half-Cell, тощо), проте є значно важливіші параметри, на які вам потрібно звернути увагу:
1. Виробник панелей
При виборі виробника сонячних батарей, вам не потрібно знати “хто найкращий”. Адже це те ж саме, що обирати між BMW і Mercedes. У даній ситуації вам головне – не потрапити на “китайську підробку”.
Адже, якщо ви попадете на недобросовісного виробника, то більшість технічних характеристик зазначених у інформації про панелі – будуть недостовірні. А про будь-яку гарантію виробника можна і не мріяти.
Як не попасти на “китайські підробки” або як їх ще називають “нонейми” (No name)?
Ми рекомендуємо вибирати панелі, які входять до рейтингу Tier 1.
Детально ми розглянули рейтинг Tier у цій статті.
Компанії із рейтингу Tier 1 – це компанії, яким довіряють банки, і готові проінвестувати десятки мільйонів доларів у будівництво потужних сонячних електростанцій із панелями цього виробника. Іншими словами, інвестори впевнені, що сонячні панелі цього виробника будуть виробляти зазначену кількість енергії протягом зазначеного періоду (бл 20-25 років), і виробник за цей період не зникне та буде виконувати свої гарантійні зобов’язання.
Хороша новина у тому, що в Україні представлена більшість виробників із рейтингу Tier1. А оскільки більшість цих виробників із Китаю, то і ціни на ці сонячні панелі досить хороші.
2. Ефективність сонячних панелей
Ефективність сонячних панелей – це важливий показник, але не найосновніший. Оскільки ефективніші панелі коштують дорожче, то вибір панелей на користь найефективніших – не зменшить термін окупності станції.
Ефективність сонячних панелей, які продаються на українському ринку коливається від 12% до 21%.
Панелі із найвищою ефективністю (близько 20%) варто брати лише у тому випадку, коли у вас обмежена площа даху, а ви хочете отримувати із кожного квадратного метру максимальний заробіток.
Якщо ж у вас немає обмежень по площі для розміщення панелей, то вам краще купити дешевші панелі, але з меншою ефективністю.
3. Гарантія та наявність офіційного дистриб’ютора в Україні
Гарантію та наявність офіційного дистриб’ютора потрібно розглядати в комплексі.
Оскільки, навіть якщо виробник дасть 20-річну гарантію на сонячні панелі, але в Україні не буде його офіційного дистриб’ютора – то вам буде мало зиску з такої гарантії. За таких умов, при настанні гарантійного випадку вам потрібно буде вирішувати проблему безпосередньо із виробником, а це призведе до значних часових та фінансових витрат.
Найкраще купувати панелі у надійних регіональних інсталяторів, які мають власну сервісну службу і співпрацюють із офіційними дистриб’юторами. При таких умовах, браковані сонячні панелі будуть замінені сервісною службою інсталятора вже за декілька днів, і ваша станція продовжить заробляти вам гроші. Інсталятор, в свою чергу, демонтовані браковані панелі замінить на нові у офіційного дистриб’ютора. А дистриб’ютор буде вирішувати проблему із бракованими панелями вже із виробником.
Звичайно, панелі у офіційних дилерів будуть трохи дорожчі. Але якщо врахувати, що влітку 30-ти кіловатна станція може щодня приносити до 800 грн прибутку, то в разі тижневого простою станції, вся отримана до цього економія може бути невелійована.
Перевірити який бренд в Україні має офіційного дистриб’ютора можна нашому рейтинзі сонячних панелей:
4. Естетичний вигляд
Деяким людям зовнішній вигляд одних сонячних панелей подобається більше, ніж вигляд інших.
Або бувають випадки, коли для того, щоб покрити 100% даху, потрібно підібрати панелі певного розміру (потужності).
Панелі можуть мати різні кольори, відтінки, розміри, форму, спосіб кріплення.
В Україні вже навіть був змонтований “сонячний дах” – де сонячні панелі виконують функцію накриття, замість черепиці.
Проте варто розуміти, що будь-який нестандартний формат сонячних панелей буде коштувати дорожче. Якщо ж для вас зовнішній вигляд не має значення, то для вас має бути важливішим інший параметр: ціна за 1 ват.
5. Монокристал / Полікристал
Потенційні власники дуже часто намагаються зробити правильний вибір між двома типами фотомодулів: монокристалом або полікристалом.
Ми навмисно розмістили цей пункт в кінці списку, оскільки цей параметр не є принциповим. Детальніше про вибір між моно- і полікристалом ви можете прочитати у цій статті.
Якщо коротко, то:
– монокристал – дорожчий, більш ефективний і має суцільне чорне забарвлення.
– полікристал – дешевший, менш ефективний і має плямистий блакитний відтінок.
По суті, ви вже повинні були б зробити вибір між полі- і монокристалом вже після другого та четвертого кроку, коли вибирали ефективність та зовнішній вигляд.
Окрім зазначених вище п’яти пунктів, які впливають на вибір сонячних панелей, можна ще додати ще такі параметри:
- відгуки про сонячні панелі від клієнтів
- відгуки про сонячні панелі від інсталяторів
- кількість дилерів, які продають цей бренд сонячних панелей
- кількість збудованих сонячних станцій на сонячних панелях конкретного бренду.
Детальніше ознайомитися із цими параметрами для кожного із брендів можна у нашому рейтингу сонячних панелей.