image

Сонячна станція для багатоквартирного будинку: що потрібно знати?

В Україні є реальні приклади, коли мешканці багатоповерхових будинків почали заробляти завдяки сонячним станціям. Проте тут є багато нюансів, про які варто знати.

ОСББ - неприбуткова організація і заробляти на продажу електроенергії по “зеленому” тарифу не може. Але у ОСББ є два інші шляхи, як отримати вигоду від сонячної енергії:

  • 1Будівництво непотужної станції з системою акумулювання - для економії електроенергії на загальнобудинкові потреби. Перевагами такого рішення є те, що на такі енергоефективні програми можна залучити грант або безповоротне фінансування від держави.
  • 2Дати мешканцям-інвесторам дах в оренду. Тобто потрібно знайти власника квартири, який виявить бажання взяти в оренду частину даху, щоб збудувати там для себе мержеву сонячну електростанцію. Тобто ОСББ зароблятиме на здачі в оренду даху. Як збудувати сонячну електростанцію на даху багатоповерхівки і продавати електрику по “зеленому” тарифу написано у цій статті.

Якщо у вас є підключення до загальної електромережі, то переходити повністю на автономне електроживлення - не доцільно.

Зараз досить дорогі акумулятори. А також, у переважній більшості випадків у квартирах не таке велике споживання, щоб було доцільно встановлювати сонячну електростанцію.

Якщо ви платите за електроенергію до 20 у.о в місяць, то змісту відключатися від мережі нема. Оскільки вартість автономної станції буде не менше 3000 у.о, і, відповідно, термін окупності буде складати більше десяти років.

Встановлення сонячних панелей на фасадах і балконах багатоповерхових будинків - це погана ідея.

Причина 1

Це буде економічно недоцільно. При розміщенні на фасадах ви зможете розмістити станцію потужністю лише 1-3 кВт. Термін окупності такої малопотужної станції буде більше 10 років.

Причина 2

Панелі повинні знаходитися під певним кутом до горизонту. Якщо панелі розміщені вертикально, то їхня ефективність буде низькою. А якщо робити спеціальні конструкції на фасаді будинку, щоб панелі були під правильним кутом - то це дуже дорого.

Причина 3

Це псує фасади будівель, а також небезпечно - якщо монтаж здійснювали не професійні будівельники.

Встановлення сонячної електростанції на даху вашої багатоповерхівки - це хороша інвестиція, яка може окупитися за термін від 5 років.

Але і тут є свої нюанси:

  • власник квартири повинен офіційно орендувати дах (потребує згоди 75% співмешканців).
  • власник квартири повинен збільшити виділену потужність на квартиру (зазвичай потребує додаткового збільшення виділеної потужності на всю багатоповерхівку)

Як збудувати сонячну електростанцію на даху багатоповерхівки і продавати електрику по “зеленому” тарифу написано у цій статті.

Якщо вас не лякають ці бюрократичні процедури, то мережева сонячна електростанція буде для вас оптимальним рішенням.

Дізнатися вартість мережевої сонячної станції